Deklaracje pit 37. Odesteki. Korekty

Posted by on mar 30, 2014 in Artykuły | 0 comments

Dużo osób nie jest pewnych jak obliczyc pit 37 albo podczas jego realizowania popełnia różne błędy. Podatnik, który spostrzegł, że popełnił pomyłkę powinien wysłać korygującą deklarację. Poprawkę można przedstawiać bez ograniczeń.

Składanie korekty

Zrealizowanie korekty wcale nie jest trudne i do jej wykonania potrzebny będzie wzór pitu 37 albo innego, którym się rozliczaliśmy. Zakreślamy rubrykę „korekta zeznania” i załączamy pisemne usprawiedliwienie korekty, w którym musimy zaznaczyć powody korekty i tego do czego się ona odnosi. Wszystko można zrealizować elektronicznie wykorzystując program darmowy pit 37 czekający online, dorzucając załącznik ORD-ZU. Jeśli niedopatrzenia w rozliczeniu zostały odkryte po latach, przy składaniu korekty musimy wykorzystać deklarację obowiązującą w danym roku. Nie da się w wersji elektronicznej bez e-podpisu, porawiać deklaracji, która przedtem była dostępna wyłącznie w wersji papierowej, a obecnie istnieje szansa przesłania jej elektronicznie. Można zaś poprawić elektronicznie formularz, który złożyliśmy w wersji papierowej, a w zeszłym roku był dostępny również w wersji elektronicznej.

Przeciwwskazania i odsetki

Zasady prawa podatkowego umożliwiają korektę rocznych deklaracji podatkowych jeśli wobec podatnika nie rozpoczęło się wszczęte postępowanie podatkowe czy ewentualnie kontrola podatkowa. Po jej zakończeniu i po sfinalizowaniu postępowania podatkowego sposobność do skorygowania wraca. Korektę spełnić można jeszcze przed ostatnim dniem płatności podatku. Przy takiej okazji nie ma sensu wpłacać odsetek za zwłokę. W wypadku błędu prowokującego konieczność zwiększenia sumy podatku, prócz dołączenia poprawki druku, musimy również zapłacić odsetki podatkowe za zwłokę w płatności podatku. Aktualnie stawka odsetek za zaległości podatkowe to 10%.

Jak urząd sprawdza deklaracje

Urząd skarbowy wykonuje czynności poprawcze polegające na odkrywaniu prostych błędów w deklaracjach. Jeżeli zmiana wielkości zobowiązania podatkowego, kwoty zwrotu podatku czy straty jest niższa niż 1000zł, urząd sam wykonuje korektę i wysyła poprawioną deklaracje pit 37 do pierwotnego autora, który posiada 14 dni na postawienie sprzeciwu. Jeżeli sprzeciw nie jest zgłoszony, druk uznany jest za poprawiony. Fiskus być może zwróci się do podatnika o skorygowanie formularza oraz złożenie racjonalnych wyjaśnień.

1% podatku

Jest także opcja przepisania 1% podatku organizacji pożytku publicznego korzystając z korekty pit37 Ministerstwo Finansów oraz Izba Skarbowa zaznaczają jednak, że w takim wypadku korekta formularza podatkowego musi być dokonana podczas miesiąca od upływu terminu złożenia deklaracji podatkowej. Warunkiem niezbędnym jest dodatkowo zapłacenie w całkowitej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę ustalenia kwoty, która ma być przeznaczona na cele organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od przedawnienia terminu na złożenie deklaracji podatkowej.  Podatek będący punktem wyjścia obliczenia 1% będzie rozpoznany jako spłacony w pełnej wysokości także, gdy zaległość podatkowa nie przebije limitu trzykrotnej wartości opłaty dodatkowej, zabieranej za przesyłkę listowną poleconą przez Pocztę Polską S.A.

Gdy po skończeniu deklaracji podatkowej, okazuje się że popełniliśmy błąd, trzeba dosłać korektę łącznie z pismem objaśniającym powody tego błędu. Korektę mogłyby wysłać zarazem osoby, które np. odnalazły dokumenty uprawniające do uzyskania ulgi. Przepisy nie narzucają ograniczeń w zakresie liczby przedstawianych korekt, co znaczy że można składać je aż do skutku. Należy jednak pamiętać o tym, że powinniśmy to zrobić zanim sprawa się przeterminuje, czyli w ciągu pięciu lat. Możemy wybrać program do rozliczania pit 37 i pozostałych formularzy, żeby uprzyjemnić sobie wyzwanie. Duża część dostępnym programów jest bezpłatna i obecna online.

Sprawdź!  program pit

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>