Dobre inwestowanie – alkohol, sztuka, numizmatyka

Posted by on kwi 20, 2014 in Artykuły | 0 comments

Nad Wisłą i na świecie coraz szerszą popularnością i wzięciem chwalą się tzw. inwestycje alternatywne. Polegają one na lokowaniu kapitału nie w papiery wartościowe, lecz w wino, whisky, metale szlachetne, dzieła sztuki czy w monety.

Inwestowanie w sztukę

Jednym z najstarszych i najlepszych typów inwestowania są inwestycje w dziedzinie sztuki. Ktoś, kto skupił malunek Salvadora Dali, zanim ów został doceniony czy rozpoznawalny, dorobił się fortuny. Ponadto, ten typ lokaty jest zazwyczaj uznawany za jeden z najbardziej bezpiecznych, solidnie chroniący przed inflacją. Artyści w Polsce coraz częściej są doceniani na arenie międzynarodowej, a o ich sztukę ubiega się sporo kolekcjonerów. Równolegle, w Polsce nie są doceniani, a ich dzieła są zazwyczaj pomijane. Stąd, zainwestowanie kapitału w takiej formie może dać szansę na dużą stopę zwrotu. Korzystać z tej opcji powinny jednak osoby cierpliweo dużej cierpliwości, potrafiące lokować kapitał długodystansowo. Gdy inwestycja odbywa się ponad 15 lat, normalna historyczna roczna stopa zwrotu osiąga 46,6%. Zaś, kiedy lokujemy kapitał na czas do pięciu lat, możemy oczekiwać stopy zwrotu sięgającej zaledwie 0,2%.

Wine banking

Najwyżej opłacalne i popularne inwestycje w wino dotyczą tych z regionu Bordeaux, zacząwszy od butelek z 1855 r. Liczba puszczanych w ruch butelek jest ściśle określona i na rynku nie pojawia się ich na rok więcej aniżeli 9000. Lokowanie w wino to właściwie inwestowanie w beczki, skrzynki bądź – sporadycznie – butelki. Wina te są zachowywane aż do epizodu sprzedaży. Warunki w jakich jest to robione mają znaczący wpływ na późniejszą możliwość sprzedaży i koszt produktu. Niektóre z nich, rekordowo uzyskiwały nawet i 70% co roku. Wszak w tym wypadku, tak jak przy dziełach sztuki, istotna jest długoterminowość. Nie ma tu miejsca dla rocznych, czy choćby kilkuletnich inwestycji. Są często zwyczajnie mało opłacalne. Inwestycje w wino bywają natomiast dobrym sposobem na dywersyfikację ryzyka, gdyż są nisko skorelowane z pozostałymi aktywami i mają nawet wysoką stopę zwrotu, częstokroć przekraczającą 20% w skali roku.

Lokata w whisky

Analogicznie do win przedstawia się sytuacja w kwestii whisky. Jest to jednak rzadsza forma inwestycji od wina, gdyż sam rynek o wiele krótszą tradycję. Decydując się na zakup, możemy wybierać między skrzyniami trunku a np. butelkami limitowanymi. Owe kolekcjonerskie egzemplarze produkowane są w ograniczonych edycjach po maksymalnie 5000 butelek. Do odmian, w jakie inwestuje się najczęściej wchodzą szkockie whisky single malt. Wskazany czas inwestycji mieści się w 4-5 lat, ale im dłużej on trwa, tym wyczekiwane zyski mogą wzrosnąć. Analogicznie do wina, przedłużony okres leżakowania dodaje walorów smakowych, co decyduje o tym, że starsza whisky jest pożądana w obiegu bardziej niż młodsza.

Numizmatyka

Zbieranie monet, poza realizowaniem własnych pasji, może pobudzać również jako opcja inwestycji. Niejedne z monet osiągają wartość aż do wielu tys. zł. Od 1995 roku NBP emituje monety kolekcjonerskie, których cena jest wyższa od wartości nominalnej. Zaraz po emisji, zyskuje zazwyczaj o wiele wyższą wartość. Najcenniejsza, to dwuzłotówka z wizerunkiem Zygmunta II Augusta, jaka była wyemitowana 13 lat temu i dała kolekcjonerom 350-krotny zysk. Na wartość rynkową składają się: estetyka wykonania, wielkość jej nakładu, wartość kruszcu jak też popularność, a właściwie rzadkość monety. Wahania cen charakteryzują się sezonowością, z tendencją wzrostową od zimy do wiosny, a tendencją spadkową podczas świąt oraz przed czasem wakacji. Oprócz najbardziej popularnych monet złotych, popularnością cieszą się także monety srebrne z wydania NBP „Zwierzęta Świata” i egzemplarze ze stopu Nordic Gold (to znaczy miedzi, cyny, aluminium i cynku).

Inwestowanie opłaca się dopiero wtedy, gdy wiemy w co wsadzić pieniądz. Podsuwamy zarysy na stabilne również prężne inwesytcje.

Sprawdź!  sii.org.pl

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>