Gdy braknie PIT 11

Posted by on sty 30, 2014 in Artykuły | 0 comments

Ażeby dobrze rozliczyć swój formularz PIT, obowiązkowy jest dla nas PIT 11. Może być tak, że nie pozyskamy go w porę. Jak z tego wybrnąć?

Wiadomości z ZUSu

 

Na PIT 11 fundamentalnymi danymi są składki do ZUS. Kiedy pracodawca nie da nam informacji o składkach i przychodach, musimy pozyskać je na swój koszt. Musimy wtedy udać się do ZUS i zdobyć druk RMUA, na którym widnieją składki. Możemy także postarać się dotrzeć do przelewów bankowych firmy, na podstawie czego wywnioskujemy przychody.

 

Nierzetelny pracodawca

 

PIT 11 musi być wręczony nam przez płatnika, więc osobę która nas zatrudnia, do 31 stycznia 2014. Termin wyznaczony jest wcześniej od pozostałych, albowiem na druku PIT 11 są kluczowe informacje, którymi się sugerujemy przy wypełnianiu przykładowo PIT 37. Dlatego jeżeli czas mija, a płatnik nie podał nam PIT 11, musimy zacząć się o to upominać.

 

Terminowość jest w cenie

 

Prawdopodobnie nie pójdzie nam łatwo bezbłędnie wyliczyć wszystkie dane bez PIT 11, ale powinniśmy obliczyć je choć intuicyjnie. Niedostatek PIT 11 jest błędem płatnika, lecz za niedostarczenie naszego druku skarbówka osądzi tylko nas. Dlatego liczy się wysłanie chociażby niepełnego formularza. W takiej sytuacji pozostaje jeszcze dostarczenie poprawionej wersji po 30 kwietnia, kiedy już pozyskamy potrzebne dane.

Nie zapominajmy, że dla PITu 37 i pozostałych formularzy 30 kwietnia 2014 termin nieprzesuwalny i nie znajdziemy usprawiedliwienia. Na wszelki wypadek przypomnijmy pracodawcy jeszcze dziś, żeby zeznanie PIT przebiegło należycie.

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>