Jak złożyć Pit 11?

Posted by on lut 22, 2014 in Artykuły | 0 comments

PIT-11 jest formularzem informującym o dochodach podatnika, jaki wymaga być przekazany do urzędu skarbowego oraz samego podatnika, przez płatnika (np. pracodawcę). Nieprzekraczalny termin składania pit 11 to 28 lutego roku będącego, po rozliczanym roku podatkowym.

Niezbędne informacje

Ażeby rozliczenie pitu 11 było ważne, muszą być w nim informacje takie jak: uzyskane poprzez zatrudnionego w roku podatkowym wpływy, koszty pozyskania dochodów, wartość opłaconych poprzez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy, a jeszcze wartości opłaconych składek ZUS dla przykładu ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne. W zestawieniu mogą spotykać się również różne kwoty, w związku z opłacanymi składkami lub zarobionych zysków. Należy jednakże zweryfikować czy wszystkie kwoty są poprawne, jako iż pracownik prawdopodobnie zauważy  błędy w dokumencie oraz zwróci się pisemnie o zmiany oraz odpowiednie poprawki.

Konsekwencje niezłożenia dokumentów

Wszelkie regulacje oraz terminy powstają z ustawy o podatku dochodowym, natomiast ich niewykonanie może posiadać konsekwencje określone w kodeksie karnym skarbowym. Oddanie deklaracji po czasie może zostać uznane za wykroczenie, za które nadana będzie kara pieniężna (nawet do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia). Przy opóźnieniu w złożeniu PIT-11 można oczekiwać na dolne granice kary (oczywiście im dłuższe, tym kara zwiększa się). Górne granice wspominają o czynach, o wyższej szkodliwości społecznej jak np. niepłacenie podatków w terminie. Kary można zapobiec poprzez wyrażenie tzw. czynnego żalu, czyli ogłoszenia o popełnieniu wykroczenia wraz z informacją, dlaczego popełniono błąd.

Zaliczany okres

Zanim postawimy sobie pytanie jak obliczyc pit 11 warto zastanowić się nad okresem, który powinno się wziąć pod uwagę w rozliczeniach. Przepisy nie są dokładne w stosunku do tych możliwości. Wolno zatem przyjąć, iż właściwy moment pochodzi z umowy o pracę, jeśli wynagrodzenie wypłaca się do końca każdego miesiąca czy okres wypłaty, jeżeli trwa ona w bieżącym miesiącu. Mając pracę najpierw na umowę zlecenie, a w konsekwencji na umowę o pracę, PIT-11 wypełnia się za pełny rok podatkowy. Jeżeli pracownik przebywał na urlopie wychowawczym bądź  pracował jedynie parę miesięcy w roku, a stosunek pracy nie ustał, PIT-11 wykonywany jest także za cały rok. Jeśli jednakże nie uzyskał on w czasie całego roku żadnych przychodów, nie ma konieczności wytworzenia takiej deklaracji.

Jak złożyć dokument

PIT-11 także do skarbówki, jak także do pracownika można oddać na trzy możliwości. Pierwszym z nich jest osobiste dostarczenie dokumentu obu stronom. Pracownik ma obowiązek podpisać dowód odbioru, jaki powinien stanowić składowany w dokumentach przedsiębiorstwa. Odrębny sposób, to nadanie deklaracji listem poleconym. Potwierdzenie wysłania należy pobrać, jako iż będzie ono stanowiło przykład wysłania materiałów w terminie. Coraz prostsze są jednakże e deklaracje pit 11. Do pracownika wolno przesłać dokument mailowo, o ile pokazuje on na to zgodę, a pracodawca dysponuje podpisem elektronicznym. Taki podpis internetowy będzie jeszcze przydatny przy tworzeniu pit 11 online do urzędu skarbowego. By zdobyć taki podpis, jedynym wymaganiem jest konieczność jednorazowego przedstawienia do odpowiedniego płatnikowi urzędu deklaracji UPL-1 w postaci papierowej. Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi albo aplikacji pojawi się m.in. szansa automatycznego podpisania elektronicznie każdego dokumentu.

Zgodnie z działającym prawem przedsiębiorca musi wystawić PIT-11 pracownikom, jacy byli obok niego zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie czy umowę o dzieło. Pomaga on podatnikom w wypełnieniu deklaracji, w części o zdobytych w czasie roku przychodach. Jeśli przedsiębiorstwo współpracuje z biurem rachunkowym, zajmującym się również sprawami kadrowymi, sam właściciel nie musi tego robić osobiście. Dla pit 11 druk do wypełnienia wolno wynieść z urzędu skarbowego, wydrukować z Internetu lub dopełnić online.

Zobacz też! sii.org.pl

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>