Kiedy potrzebny NIP, a kiedy PESEL

Posted by on lut 8, 2014 in Artykuły | 0 comments

Podatki podlegają nieustającym przemianom, a rozliczenie podatkowe to nieustannie rozwijające się zagadnienie. Niektóre innowacje działają już od lat, ale nie wszyscy zdołali się przyzwyczaić. Natomiast początkowi podatnicy mogą o nich nie wiedzieć. Tyczy się to także NIP.

Co oznacza NIP

NIP to w skrócie Numer Identyfikacji Podatkowej. Przydzielają nam ów numer po skończeniu osiemnastu lat, kiedy pódzjeimy po niego do urzędu. Jeszcze do 1 stycznia 2011 był obowiązkowy dla ludzi deklarujących przychody. Ale zdaje się, że PESEL tak samo identyfikuje konkretnego podatnika. Z tego powodu oba numery mające tę samą funkcję nie są podwójnie potrzebne.

NIP i działalność gospodarcza

Gdy prowadzimy działalność gospodarczą lub też nie zeznajemy podatku jako osoba fizyczna, wtedy NIP wciąż jest potrzebny. Tyczy się to działalności dowolnie opodatkowanej, ryczałtem, kartą podatkową, liniowo, wedlug skali. Z tym, że prowadzący działalność gospodarczą są raczej przywykli do wielu dokumentów i danych.

PESEL dla PIT 37

Duża część podatników to osoby fizyczne. Przeważnie osoby fizyczne deklarują dochody z PIT 37. Do PIT 37 2013 od kilku sezonów wymagany jest tylko numer PESEL. To świetne ułatwienie ponieważ dużo obywateli potrafi go sobie przypomnieć, a poza tym widnieje on na dowodzie osobistym. Dzięki tej innowacji potrzebujemy mniej dokumentów, by przystąpić do deklaracji podatkowej.

Gdy nie jesteśmy pewni, czy w naszych podatkach obowiązuje NIP czy PESEL, wystarczy użyć program PIT 2013, który od razu podpowie nam, których danych musimy mu dostarczyć. Znajdziesz go na naszej stronie.

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>