Kwoty i wyskości ulgi na dzieci

Posted by on lut 19, 2014 in Artykuły | 0 comments

Obywatele opiekujący się dziećmi mogą strać się o tzw. odliczenie ulgi na dziecko. opiekujący się dziećmi jesteśmy w stanie spodziewać się ulg różnej wysokości.

Z tego przywileju mogą korzystać ludzie posiadający dzieci, w stosunku do których wykonywana była władza rodzicielska, wykonywana była rola opiekuna prawnego albo rodziny zastępczej. O ulgę mogą się także starać rodzice dzieci pełnoletnich do osiągnięcia przez nie 25. roku życia, które kształcą się lub podjęły pracę, a ich przychody rocznie nie przekraczają 3089 zł rocznie. Ulga bierze pod uwagę także dzieci pomijając wiek, jakie otrzymały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Do prawa skorzystania z ulgi uprawnione są również osoby opodatkowane na regułach ogólnych, uwzględniając skalę podatkową.

Ile wynosi ulga na dziecko

Stawka jest wprowadzona miesięcznie i wynosi 92,67zł. Po całym roku, na jedno dziecko można zatem odprowadzić maksymalnie stawkę 1112,04 zł. W współzależności z tego, kiedy dziecko się urodziło, za taki okres w pierwszym kalendarzowym roku życia odliczana jest zniżka. Przykładowo, jeśli dziecko urodziło się we wrześniu, rodzicom przysługuje ulga za 4 miesiące tego roku podatkowego. Wysokość ulgi na dzieci dostosowuje się jeszcze w współzależności od ilości dzieci. Jak łatwo się domyślić, miesięczna opłata wzrasta wraz z kolejnym dzieckiem. Za drugie stawka będzie taka sama jak za pierwszego potomka, jednak za trzecie dziecko obejmować będzie kwotę 139zł, a za czwarte i każde następne 185,34zł. Warto wziąć pod uwagę, że, kwota ulgi na dzieci jest taka sama dla obojga opiekunów. Bez względu na metodę rozliczenia, to oni sami decydują, czy sumę przysługującej im zniżki od stawki jednego z rodziców, od podatku każdego z osobna, czy od podatku razem.

Ważne! Ulga kończy się, począwszy od miesiąca, w którym dziecko weszło w związek małżeński lub na podstawie orzeczenia sądu usytuowano je w placówce posiadającej całodobową opiekę.

Jak skorzystać z ulgi

To nie ważne, jak utrudnić życie mogą nam podatki ulga na dziecko to to bardzo udany podarek. Aby z niej skorzystać należy wypełnić aneks PIT-O razem z odpowiednią deklaracją podatkową (PIT-36 czy PIT-37). Ulgę liczy się od naliczonego podatku, nie od przychodu, jak sądzi wiele osób. Do wykonania tego dokumentu, pomocne będą numery PESEL każdego dziecka, a w wypadku braku takiego numeru, ich imiona, nazwiska oraz daty urodzenia. Istotne jest, aby na życzenie organów podatkowych zachować odpowiednio: odpis aktu urodzenia, zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej czy poświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły. Dokumentów tych nie podłącza się do zeznania podatkowego, ale podaje się je wyłącznie w przypadku, gdy usłyszymy prośbę od urzędu skarbowego.

Co jeśli wychowuję sam?

Opisywana zniżka prorodzinna, bowiem tak określa się dla osób rozliczających podatki ulga na dzieci jest opcją dla osób faktycznie sprawujących władzę rodzicielską , a nie tylko posiadających ją. Jeżeli dziecko jest z jednym z rodziców, i drugi z nich nie wykazuje zainteresowania, nie łoży alimentów ani nie zajmuje się dziećmi, ulga przysługuje tylko aktywnie interesującemu się rodzicowi. W wypadku, gdy po rozstaniu oboje rodziców a drugi z nich nie wykazuje zainteresowania opiekuje się dzieckiem, zniżka przysługuje im po połowie, lub w odpowiednio ustalonych proporcjach. Ale to wcale nie oznacza, że wraz z płaceniem alimentów, zniżka przestaje przysługiwać. nadal to również aktualne sprawowanie opieki rodzicielskiej.

 

W wypadku rozwodu czy separacji prawnej zniżka jest wyliczana za osobny miesiąc sprawowania opieki rodzicielskiej. Niejednemu z podatników przysługuje odliczenie w opłacie 1/30 zniżki za każdy dzień kontroli nad dzieckiem. Opiekunowie czy rodzice nie mają propozycji podwojenia ulgi w konsekwencji z czym mają jeden wspólny limit.

Naprawdę warto poświęcić kilka dodatkowych chwil, aby uzyskać zwrot większości kosztów wynikających z posiadania nowego członka rodziny.

Zobacz też! program pit 38

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>