Organizacje pożytku Publicznego – przekazanie 1 % procenta podatku

Posted by on kwi 2, 2014 in Artykuły | 0 comments

Od 1 stycznia 2004 r. rozliczenie roczne pit 37 daje szansę na powierzenie 1% podatku dochodowego dla dobrowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego w granicach Polski. Organizacja ta powinna widnieć na oficjalnej liście tego typu instytucji.

 

Kto może przekazać 1%?

Z opcji przekazania elementu płaconego podatku dochodowego korzystają wszyscy obywatele, których dochody nie są zwolnione z przymusu opodatkowania. Mogą tak robić osoby deklarujące się poprzez klasyczny formularz pit 37 do wydruku, opłacające podatek liniowy, rozliczające się ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych etc. W deklaracji podatkowej pit 37 doc lub innych okazujemy zgodę przekazania 1% podatku, określamy kwotę i wpisujemy nazwę instytucji, na której rzecz mają być przeznaczone pieniądze. Sam akt przesłania pieniędzy na dane konto wykonuje naczelnik urzędu skarbowego, uszczuplając ją o wartość przelewu bankowego.

Informacje praktyczne

W pierwszej kolejności trzeba uzupełnić formularz pit 37 do pobrania lub w formie papierowej czy też druki PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i znaleźć konkretną rubrykę. W dwa pola powinno się wpisać numer KRS organizacji, w imieniu której planujemy przekazać pieniądze i kwotę, która nie powinna przekraczać 1% (może za to być niższa). Możemy również dopisać, na jaki cel mają być wykorzystane pieniądze. W ten sposób decydujemy się pomóc konkretnemu choremu, konkretnej inicjatywie czy postulatowi. Bardzo istotne jest właściwe umieszczenie danych do pit 37 druk pdf z powodu na brak sposobności ich poprawy. Gdy popełnimy pomyłkę, pieniądze nie zostaną wysłane danej organizacji pożytku publicznego.

Kwota pomocy

Na jednym druku PIT podatnik może przeznaczyć 1% tylko dla jednej organizacji. Nie ma opcji rozdzielania tej kwoty między kilka instytucji. Gdy podatnik rozlicza się na większej liczbie formularzy, wszędzie może odpisu 1% i zapisać pieniądze różnym instytucjom. Pieniądze przekazane zostaną wyłącznie w sytuacji, gdy podatnik zapłaci wymagany podatek w całej kwocie. Przeznaczaną kwotę należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół. Przykład: jeżeli do wpłacenia mamy 37,17zł, przekazujemy 37,1zł.

Lista organizacji

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zobaczymy legalną listę organizacji pożytku publicznego, które są uprawnione do otrzymania 1% podatku. W dniu 15 grudnia roku podatkowego na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej powinien być wprowadzony wykaz organizacji pożytku publicznego, podług stanu na dzień 30 listopada. Gdy organizacja nie ujawniła numeru rachunku bankowego czy też zmieniła go w okresie 15 marca do 31 lipca roku zaczętego po rozliczanym roku podatkowym, naczelny urzędu skarbowego rezygnuje z przekazania 1% podatku. Na liście OPP nie mogą figurować instytucje, które mają związek z wyrobów z przemysłu elektronicznego, tytoniowego, paliwowego, piwowarskiego, winiarskiego, spirytusowego i pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu większej niż 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali albo handlu takimi wyrobami.

Spóźnialscy

Podatnicy, chcący wspomóc OPP, muszą unikać spóźnienia. Osoby, które będą zwlekały z rozliczeniem rocznym lub wpłatą wymaganego podatku przesadnie długo, stracą prawo do przekazania 1%. Lepszą metodą jest nawet wysłanie pustego zeznania i dokonanie korekty w okresie miesiąca, niż spóźnienie. Wymogiem koniecznym jest także wpłacenie w kompletnej wysokości podatku należnego konstytuującego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przeznaczona na rzecz organizacji pożytku publicznego, w czasie dwóch miesięcy od minięcia terminu dla złożenia deklaracji podatkowej. Przypominamy, że podatnicy deklarujący się ryczałtowo, mają na to czas do 31 stycznia danego roku, natomiast reszta do 30 kwietnia.

Przekazując 1% naszego podatku dochodowego, czy poprzez pit 37 formularz interaktywny czy drogą tradycyjną, nie otrzymujemy niczego, ale również nie jesteśmy stratni. Możemy jednak zdecydować, do kogo pójdą pieniądze. Jeżeli nie wybierzemy konkretnej instytucji, pieniądze pójdą do budżetu państwa.

Zobacz też: pit-38

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>