Pit 38 – druk. Jak prawidłowo uzupełnić?

Posted by on mar 26, 2014 in Artykuły | 0 comments

Interesujesz się handlem papierami wartościowymi? Zbywasz udziały w spółkach? Chcesz dowiedzieć się jak wypełnić formularz podatkowy? Dla obywateli, którzy w urzędzie skarbowym muszą złożyć pit 38 objaśnienia zaprezentuje nasz znawca.

 

Pit 38 za 2012

 

Pit 38 przeznaczony jest dla podatników prywatnie trudniących się obrotem papierami wartościowymi lub odstępujących udziały w spółkach. Złożą go obywatele, którzy w czasie ubiegłego roku zdobyli osobiste dochody z tytułu:

  • pieniężnego zbycia:
    • papierów wartościowych,
    • użyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
    • pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
    • udziałów w spółkach mających osobowość prawną;
  • objęcia udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną lub wkładów w spółdzielniach w zamian za udział niefinansowy w innej formie aniżeli przedsiębiorstwo czy też jego zorganizowana część.

 

W przypadku pit 38 objaśnienia Ministerstwa Finansów mówią, że dość często bazą uzupełnienia pit-38 druk jest pit-8C dostarczany poprzez biuro maklerskie obsługujące rachunek inwestycyjny podatnika. Warto jednak nie zapominać, iż to na podatniku spoczywa obowiązek bezbłędnego rozliczenia deklaracji pit 38 oraz odprowadzenia odpowiedniej kwoty należnego podatku. Choć jest to raczej nietypowe, to jednak błędy w formularzach przysyłanych od biur maklerskich się zdarzają. Broker nie zawsze musi zresztą mieć wiedzę o wszystkich naszych transakcjach, czasami może odmiennie rozumieć przepisy podatkowe lub nie rozpatrywać wszystkich możliwych do przedstawienia wydatków do uzyskania przychodu. Więc tak ważne jest, aby zawsze analizować dane zebrane przez nasze biuro maklerskie i podczas przenoszenia liczb na właściwą deklarację PIT-38 należycie je poprawiać, o ile pojawia się taka potrzeba. W przypadku powątpiewania mamy możliwość zwrócić się do przynależnego biura maklerskiego o objaśnienia i o korektę nieścisłosci. W praktyce, gdy podatnik ma rację, biura maklerskie dokonują korekty PIT-8C, a w dalszej kolejności przesyłają poprawny dokument osobie fizycznej i do urzędu skarbowego. Zrealizowanie drobiazgowej informacji o tematyce druku PIT-8C to, zależnie od stawek brokera, opłata w okolicach 30-50 zł (jeżeli jednak udowodni się, że inwestor ma rację, należność powinna zostać zwrócona).

 

Nie ma sposobności uzupełnienia pit-38 druk razem z małżonkiem. Małżonkowie składają rozliczenie pit 38 niezależnie, każdy dla siebie. Wzięcie udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną za wkład pieniężny (np. za gotówkę) uprawnia do zeznania pit 38 dopiero w momencie sprzedania udziałów. Objęcie ich samo w sobie nie generuje bowiem przychodu deklarowanego na pit 38.

 

Druk pit 38 za 2012 wysyła się do 30 kwietnia.

 

Pit 38 przez internet

 

Tak jak w przypadku innych druków, pit 38 można sfinalizować dostarczając zeznanie do urzędu skarbowego lub przez Internet. Złożenie drukudeklaracji pit38 online daje nam zaoszczędzić czas niezbędny na dotarcie do obowiązującego nas urzędu skarbowego jak też pieniądze, które trzeba by było zainwestować w przemierzenie dystansu do niego. W Internecie udostępnionych jest wiele programów do wypełnienia pit38 online. Gdzie je znaleźć? To łatwe. Potrzeba jedynie w wyszukiwarkę wprowadzić zwroty pit 38 przez internet lub pit-38 druk, żeby po kilku sekundach zobaczyć dziesiątki wyników.

Na pierwszy rzut oka podatnik może mieć kłopoty z wyborem trafnego programu. Jak tego dokonać? Wystarczy, aby posiadał on kilka zalet. Po pierwsze musi gwarantować bezpieczeństwo danych osobowych (uzupełniając pit-38 druk lub przeglądając pit 38 przykład wypełnienia, podmiot musi być pewny, że dane o jego osobie są całkowicie zabezpieczone i pozostaną na komputerze). Po drugie dobrze, gdy nie jest narzucony limit podatników i wypełnionych formularzy, program może zarazem oferować wykorzystanie zarówno przez osoby fizyczne i firmy. Dużym ułatwieniem jest zainstalowana baza urzędów skarbowych, gmin i powiatów, jak również automatyczna opcja wyliczeń. Po trzecie przy wybieraniu programu do uzupełnienia pit 38 przez internet przydatna jest opcja wydrukowania albo wysłania formularza elektronicznie do systemu e-Deklaracje.

 

Zobacz! sii.org.pl

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>