Podatek od gry na giełdzie – Pit 38

Posted by on kwi 21, 2014 in Artykuły | 0 comments

Podatki dotyczą każdego, również inwestorów giełdowych, którzy osiągniętym zyskiem rok rocznie muszą się podzielić z budżetem państwa. W tym artykule prezentujemy podstawową wiedzę dotyczącą pit 38, którą powinien mieć każdy posiadacz papierów wartościowych jak i ten, kto planuje zakup akcji czy obligacji.

 

Instrukcja do pit 38

 

Szczegółową instrukcję znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów. Ułatwieniem dla inwestora jest pobrany od biura maklerskiego PIT-8C, na podstawie którego wypełnia się druk PIT-38. Do każdego z rachunków papierów wartościowych jest wystawiany inny PIT-8C. Znaczy to, że kiedy inwestor dysponuje kilkoma rachunkami maklerskimi, na jakich w omawianym roku podatkowym pojawił się obrót, otrzyma kilka osobnych deklaracji PIT-8C. Wówczas wszelakie zdobyte dochody należy wziąć pod uwagę na jednej deklaracji PIT-38 poprzez ich zsumowanie.

Mimo realizowanych transakcji na rynku papierów wartościowych, nie zawsze w danym roku podatkowym udaje się zgromadzić zysk. Warto jednak wiedzieć, że od czasu do czasu również i w tego rodzaju przypadkach inwestorzy są zmuszeni do złożenia formularzu podatkowego. Co jednak korzystne, inwestorzy którzy w minionych latach "pochwalili się" stratą przed fiskusem, mogą na ustalonych zasadach odjąć jej kwotę od zebranego w podatkowym roku dochodu.

W jaki sposób można pomniejszyć kwotę podatku o stratę z lat ubiegłych?

Podatnik, złożywszy w zeszłych latach zeznanie podatkowe wykazujące stratę, ma możliwość obniżyć wysokość opłacanego podatku z racji uzyskanych dochodów kapitałowych.

Podatnicy, jacy otrzymali stratę w związku z inwestowaniem na giełdzie papierów wartościowych, mają szansę ją rozliczyć za pomocą obniżenia o jej ilość dochodu pozyskanego z identycznego źródła przychodów przez pięć kolejno występujących lat podatkowych.

Odliczenie dotyczy jedynie strat poniesionych z przychodów wymagających opodatkowania z okazji odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych,
  • przekazanych papierów wartościowych (krótka sprzedaż),
  • pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną,

oraz z racji objęcia udziałów (akcji) lub wkładów w spółdzielniach w zamianie za wkład niepieniężny pod inną formą aniżeli przedsiębiorstwo albo jego zorganizowana część.

Stopień obniżenia w dowolnym z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Kwota zeznana w rozliczeniu PIT-38 w części 28. ("Straty z lat ubiegłych") nie ma prawa też przekroczyć sumy dochodu okazanej w pozycji 26. tego samego druku PIT-38.

Pit 38 – dla kogo

 

Podatek od giełdy lub też podatek giełdowy to rodzaj podatku dochodowego od osób fizycznych, uregulowany przede wszystkim przez art. 30a i 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dołączany do grupy podatków od zysków kapitałowych. Niezależnie od wartości dochodu dotyczy go dziewiętnastoprocentowa  stawka (bez progresji). Podatek ów jest naliczany chociażby od dochodów zgromadzonych z inwestycji w akcje, obligacje, kontrakty terminowe czy prawa poboru. Co istotne, dochody giełdowe nie podlegają łączeniu z dochodami pobranymi z pozostałych źródeł (poza okolicznością, gdzie dochody giełdowe uzyskiwane są w formie prowadzonej działalności gospodarczej). To sprawia, że strata mająca miejsce na giełdzie nie będzie mogła pomniejszyć podatku płaconego np. w relacji z dochodem zgromadzonym z powodu umowy o pracę.

 

Płatnikiem pitu-38 bywa zarówno inwestor, a także bank, spółka czy fundusz inwestycyjny. W wypadku dochodu nabytego w wyniku sprzedaży papierów wartościowych za każdym razem wymagany podatek powinien jednak odprowadzić inwestor (i oczywiście wysłać przynależną deklarację podatkową). Wówczas będzie to jednorazowa płatność, zaraz po skończeniu roku podatkowego.

Mimo, iż zakup akcji obarczony jest widmem obowiązku wypełnienia pitu-38, zaczynający inwestor nie powinien się tym sugerować.

Sprawdź! program pit 38

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>