Podatki obowiązujące w Polsce

Posted by on mar 2, 2014 in Artykuły | 0 comments

W codziennym rozumieniu, deklaracje to wszelkiego rodzaju dane składane organom fiskalnym na dokładnie określonych drukach. Ustawa określa je zarówno jako zeznania podatkowe czy wykazy, do jakich składania zobowiązani są obywatele, płatnicy oraz inkasenci. 

Podatek od towarów i usług

Wyróżniamy dwie deklaracje, jak VAT-7 oraz VAT-UE. Pierwsza z nich jest powszechną deklaracją dla podatku od towarów i usług, jaką należy złożyć do 25-ego dnia każdego miesiąca za zeszły miesiąc. Następny dokument ma informację podsumowującą dotyczącą dostaw albo nabyć wewnątrz UE. Termin jej przekazywania jest różny w współzależności od formy składania.

Podatek dochodowy od osób fizycznych

PIT-4R przynosi płatnik w urzędzie skarbowym. Nie trafia on do podatnika, ani nie zostaje on poinformowany, iż pracodawca go złożył. Jest  on deklaracją o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy 2013. PIT-11 również wypełnia pracodawca (płatnik). Jest on obowiązkowy oraz musi zostać wysłany zarówno do urzędu skarbowego jak również do indywidualnego podatnika. Uczestniczy w wypełnieniu właściwej jemu deklaracji o dochodach. W PIT-11 wpisuje się informacje takie jak zarobione przez pracownika (podatnika) dochody czy koszty uzyskania przychodu 2013 oraz składki na ubezpieczenie. Kolejny dokument, PIT-28 przeznaczony jest dla osób, których dochody były opodatkowane na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Należy zwrócić go do 31 stycznia za rok poprzedni.

Kolejne trzy formularze wypełniają płatnicy. Każdą z nich należy zdać do 30 kwietnia za rok ubiegły. PIT-36 jest przeznaczony dla osób, które otrzymały jakiekolwiek dochody bez pośrednictwa płatnika, na zasadach skali podatkowej (18-32%). Oznacza to, iż takie jednostki same są zmuszone do obliczania zaliczek na podatek czy wartości należnego podatku. Taka informacja obowiązuje najczęściej osób, które pracowały prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą. PIT-37 jest najczęstszym z wykorzystywanych formularzy. Dotyczy dochodów uzyskanych za pośrednictwem płatnika (pracodawca, ZUS etc.). Wykonanie niezbędnych wiadomości czy obliczenie podatku ułatwia przesłany wcześniej poprzez pracodawcę PIT-11. Ostatni, PIT-38 obowiązuje wpływów m.in. z inwestycji na giełdzie.

Podatek dochodowy od osób prawnych

Najistotniejszym dokumentem jest w obecnym wypadku CIT-8, czyli zeznanie o wysokości uzyskanego zysku (poniesionej straty) przez płatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Wyszczególniając dotyczy on spółek z o.o. oraz spółek akcyjnych. Okres oddania zaświadczenia mija 31 marca za ostatni rok podatkowy.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych PCC podlegają wszelkie czynności cywilnoprawne, wyłożone w ustawie. Przykłady to: umowa darowizny, ustanowienie hipoteki, umowy spółki, umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy także praw majątkowych. Podatek taki należy pokryć w czasie czternastu dni od powstania takiego obowiązku.

Podatek od środków transportowych

Formularz deklaracji DT-1 oraz dokument do niej DT-1/A jest kierowany na poczet deklaracji na podatek od środków transportowych. Nieprzekraczalny termin oddania deklaracji to 15 lutego, a w przypadku kiedy obowiązek podatkowy stanął tego dnia – w czasie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności, tłumaczących powstanie tego obowiązku.

Należy pamiętać, że wymienione informacje oraz rodzaje podatków to nie wszystko. Przedstawione zostały te najczęstsze również najbardziej powszechne. W różnych naszych artykułach znajdują się bardziej precyzyjne dane, dotyczące poszczególnych dokumentów.

W gąszczu różnorakich dokumentów i deklaracji się zgubić i pomylić. Nazwy dokumentów w formie skrótów nie ułatwiają działania i potrzebują dopytywania i wyszukiwania, co tak rzeczywiście powinniśmy zrealizować. Generalnie, deklaracje wolno podzielić ze względu na podatki, jakich dotyczą. Podatki w Polsce dzielą się m.in. na: podatek od towarów i usług, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od środków transportowych.

Sprawdź! program pit 38

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>