Rozliczanie z podatku dochodowego – emeryci, renciści, niepełnosprawni

Posted by on kwi 18, 2014 in Artykuły | 0 comments

Obywatele, którzy pozyskali dochody z okazji przyznanej emerytury lub renty muszą wypełnić roczne rozliczenie pit na deklaracji PIT-37. Osoby, które spełniły warunki i zgodziły się na rozliczenie poprzez ZUS rozliczane są na podstawie druku PIT-40A.

Kiedy rozliczasz się sam

Rozliczanie pit online albo bezpośrednio na papierze jest niezbędne w przypadku, gdy emeryt/rencista miał dodatkowe zarobki, zdobywając dochód podlegający opodatkowaniu. W takiej sytuacji wypełnia PIT-37. Podobnie sytuacja wygląda w momencie prowadzenia działalności gospodarczej. Powinno się wtedy zdeklarować się za pomocą PIT-36. Kiedy w deklarowanym roku podatkowym (w wypełnieniu wspierają chociażby aktywne formularze pit) podatnik poszedł na emeryturę, z tym że nie był na niej przez wszystkie miesiące tego roku, od ZUS odbierze tylko druk PIT-11A. Za pozostałe miesiące powinien oczekiwać na formularz PIT-11 od swojego pracodawcy. Używając ich musi zeznać podatek uzupełniając i składając do skarbówki PIT-37.

Rolnicy

Sprawa wygląda podobnie w przypadku rolników. Gdy płatnik dostanie z KRUS PIT-40A i poza emeryturą lub rentą nie gromadzi innych dochodów do opodatkowania (nie dodaje się tu dochodu z gospodarstwa rolnego) nie musi składać do urzędu dodatkowego rozliczenia podatkowego. Gdy rolnik zarabia prócz tego, dostanie PIT-11, z którego rozliczyć będzie musiał się samemu (korzystając na przykład z pity online).

Niepełnosprawny na utrzymaniu

Gdy emeryt ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, przysługuje mu ulga rehabilitacyjna. Umożliwia to odliczenie od podatku na przykład samochodu wykorzystywanego po to, żeby niepełnosprawny dojeżdżał na rozmaite zabiegi (maksymalnie 2280zł), lekarstwa zalecane przez lekarza specjalistę (ponad 100zł miesięcznie), wózek inwalidzki czy sprzęt niezbędny do ćwiczeń. Warto przeznaczyć trochę czasu na samodzielne uzupełnienie formularza, aby wykorzystać takie udogodnienia.

Nie trzeba, nie znaczy nie można

Fakt, że ZUS i KRUS mogą rozliczyć renty i emerytury, nie decyduje że podatnicy są pozbawieni składania własnych deklaracji. Instytucje te wykonują rozliczenia wedle reguł takich samych, jak rozliczają swoich pracowników. Wobec tego, nie uwzględnią ulgi za uczące się dzieci czy Internet. Jeśli mamy wiedzę, że dotyczą nas warunki preferencyjne i chcemy je wykorzystać, jedyną opcją jest samodzielne rozpisanie oraz dostarczenie PIT-37 do urzędu. Tak samo sprawa wygląda w sytuacji, jeśli planujemy rozliczyć się wespół ze współmałżonkiem. Ostatni dzień, do kiedy pit musi być złożony w urzędzie to koniec kwietnia roku występującego po podliczanym roku podatkowym. Jeśli podatnik pragnie ubiegać się o przekazanie OPP 1% podatku, także nie może zrealizować tego pozostawiając  zeznanie ZUS lub KRUS.

Nie musisz składać PIT jeżeli...

Nie powinieneś składać PIT jeżeli dochody, jakie otrzymujesz pochodzą z:

  • rent przypisanych na zasadzie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
  • rent zapisanych osobom represjonowanym i członkom ich rodzin nadane według zasad określonych w przepisach o zaopatrzeniu wojskowych i inwalidów wojennych oraz ich rodzin i dochody z powodu emerytur lub rent odbieranych przez osoby, które straciły widzenie w wypadku działań wojennych w trakcie wojny 1939-1945 lub wybuchu pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów.

Emeryci i renciści nadal mają obowiązek rozliczenia pit online albo w standardowej formie. Część z nich rozliczyć może ZUS lub KRUS. Jeżeli poza rentą albo emeryturą w podatkowym roku, osoba nie pozyskiwała innych dochodów podlegających opodatkowaniu, nie trzeba zostawiać w karbówce dodatkowego zeznania podatkowego. ZUS dostarcza gotowy druk PIT-40A jednocześnie do podatnika jak i urzędu skarbowego. Konieczne jest otrzymywanie emerytury przez cały rok podatkowy (12 miesięcy). Jeśli roczny przychód podlegający opodatkowaniu nie przebił kwoty 3091 zł, nie ma obowiązku płacenia podatku dochodowego. 

Sprawdź! program pit

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>