Rozliczenie roczne z Pit 36

Posted by on lut 18, 2014 in | 0 comments

Obywatele bez względu na miejsce zatrudnienia, wiek oraz doświadczenie co roku stają twarzą w twarz z koniecznością oddania zeznania skarbowego. W gąszczu przepisów łatwo się zgubić. Podpowiemy, co sprawić, aby rozliczenie roczne pit 36 przebiegło bez problemów.

Pit 36 - dla kogo

 

Najszybciej przez Internet

Błyskawiczna droga do złożenia deklaracji podatkowej to przekazanie tzw. e-deklaracji. Pit 36 przez internet oddać wolno dosłownie w parę sekund, bez konieczności wykorzystywania czasu na dojazd do urzędu skarbowego i oczekiwanie w kolejce. Wykorzystanie tego rewolucyjnego rozwiązania nie jest trudne, a dodatkowo wykonane i dostosowane w tym celu programy eliminują ryzyko popełnienia błędu.

 

Jak wypełnić pit 36

 

przykład ulokowany poniżej przedstawia swoisty niezbędnik do wyliczenia.

 

CZĘŚĆ A

Rozliczenie roczne pit 36 płatnik rozpoczyna od dopełnienia pól zawierających pytania o: identyfikator podatkowy, wybór sposobu opodatkowania (indywidualnie, razem z współmałżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko), rok, cel oświadczenia i adres urzędu skarbowego typowy dla miejsca zamieszkania.

CZĘŚĆ B

Nowe dane zezwalające na identyfikację osoby składającej zeznanie. 

CZĘŚĆ C

W tej partii pit 36 druk 2013 podatnik informuje o korzystaniu ze zwolnienia w podatkach w możliwościach tak zwanego kredytu skarbowego. Obowiązuje to osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej (po wykonaniu wymaganych warunków).

CZĘŚĆ D

Obywatel rozpoczyna wyliczenia, powykonaniu których w późniejszej części uzyska wiadomość, czy musi dopłacić podatek, czy będzie mieć jego zwrot. Tę część programu pit 36 druk 2013 uzupełnia się w tym oparciu, w tym przy pomocy innych dokumentów, m.in. druków dodatkowo deklaracji przejętych od innych podatników także w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej z księgi przychodów dodatkowo rozchodów także ksiąg rachunkowych.

CZĘŚĆ E

Kolejne wyliczenia, podczas których przeprowadza się odliczenia od dochodu zwolnionego, utrat i opłat na ubezpieczenie społeczne.

CZĘŚĆ F

Podatnik odlicza od dochodu zwolnienia takie jak: ulga na internet, na dzieci, ulgi związane z mieszkaniem i domem, rehabilitacyjne, odliczenia z tytułu przekazanych darowizn.

CZĘŚĆ G

Wymaga wykazania stawek zwiększających zasady opodatkowania lub zmniejszających stratę, jeśli podatnik utracił przywilej do wcześniejszych pomniejszeń.

CZĘŚĆ H

Ten fragment pit 36 druk 2013 to miejsce na obliczenie podatku.

CZĘŚĆ I i J

To partia pit 36, w której przygotowuje się odliczenia od podatku, uzupełniając wcześniej – jeżeli mamy jakieś ulgi – dokumenty PIT/O i PIT/D. Oprócz tego dajemy w tej części opłatę na ubezpieczenia zdrowotne, również te wyniesione podczas np. pracy zagranicą, jeśli takie zostały za nas opłacone.

CZĘŚĆ K

Ta partia, odsłania czy płatnik ma urzędowi skarbowemu zapłacić podatek, czy posiada zwrot nadpłaty.

CZĘŚĆ L

To część dotycząca zryczałtowanego czynszu dochodowego, który w myśl regulacji stwarzają osoby które nie mają stałego miejsca zamieszkania na obszarze Polski i mają zyski bez pośrednictwa płatników.

CZĘŚĆ M, N

Część M wypełniają osoby, które będąc podatnikami prowadzącymi działalność gospodarczą zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku, a następnie były zobowiązane do zaliczenia ich do środków trwałych. Część N dotyczy należnych za poszczególne miesiące lub kwartały zaliczek na podatek wykazanych w części J, które podatnik powinien wpłacić za dany rok podatkowy.

Instrukcja do pit 36 wydana na stronie Ministerstwa Finansów jako osoby zobowiązane do złożenia zeznania o wysokości uzyskanego wpływu (poniesionej straty) definiuje płatników, którzy:

  • prowadzili: pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na uniwersalnych zasadach przy użyciu skali podatkowej, działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na całych zasadach przy użyciu skali podatkowej,
  • uzyskali wpływy: z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z kolejnych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na całych zasadach, z jakich byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, ze źródeł przychodów położonych za granicą, z różnych źródeł, opodatkowanych na uniwersalnych zasadach przy użyciu skali podatkowej, z jakich ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie posiadał obowiązku odprowadzania zaliczek,
  • czerpią ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy),
  • są zobowiązani dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f ustawy,
  • są obowiązani dodać do swoich zysków dochody małoletnich dzieci,
  • obniżają dochód o straty z lat ubiegłych,
  • wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeśli podatek tenże nie został odebrany przez płatnika,
  • wykazują należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30e ustawy.

     

Rozliczenie roczne pit 36 nie jest takie okropne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim należy dokładnie czytać informacje na formularzu. Opłaca się również zachować ten tekst i wrócić do niego przed rozpoczęciem pracy nad deklaracją podatkową. Instrukcja do pit 36 ułatwi przejście przez poszczególne rubryki. Pomocne może jeszcze być zapamiętanie informacji, że najskuteczniej będzie wysłać pit 36 przez internet.

Zobacz też! sii.org.pl

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>