Rozliczenie z podatku dochodowego a zyski z giełdy

Posted by on lut 3, 2014 in Artykuły | 0 comments

Gracze, którym udało się uzyskać sukcesy na giełdzie, muszą dbać o opcjonalnym rozliczeniu podatkowym, zapełnić deklarację pit-38 oraz oddać ją do urzędu skarbowego. Co więcej, nawet osoby które poniosły stratę, mają obowiązek wykazać ją w dorocznym rozliczeniu.

Obywatelom intensywnie inwestującym na giełdzie, termin podatek giełdowy może nie jest obcy. Stanowi on zatem model podatku dochodowego od osób fizycznych, będący zarówno jednym z rodzajów podatku z zysków kapitałowych. Znany istnieje również pod nazwą podatku „Belki”, jako iż w 2004r. został ustanowiony przez ówczesnego wicepremiera oraz ministra finansów – Marka Belkę. Ażeby nie narazić się urzędowi, warto zapoznać się z istotnymi informacjami, które przedstawiamy poniżej.

 

Podstawowe informacje

Zasady na jakich przedstawiony był podatek 2013 nie odbiegają od tych w zeszłych latach. Póki co nie są także planowane znaczące modyfikacje w przyszłości. Podatek dotyczy przede wszystkim dochodów osiągniętych dzięki środków w obligacje, akcje czy kontrakty terminowe. Ważne istnieje obecne, iż dochody te nie składają się w żaden sposób spośród tymi, wziętymi spośród własnych źródeł. Obowiązująca stopa procentowa to 19%, nie bierąc pod uwagę wartości wpływu (istnieje progresja). Płatnikiem podatku giełdowego nie zawsze natomiast będzie inwestor. W wypadku odsetek z obligacji czy dywidend podatek pobrany zostany automatycznie już przy wypłacie.

Rozliczamy stratę

 

W zestawieniu należy też uwzględnić poniesioną stratę, skoro można ją złożyć w przyszłych latach w ujęciu identycznego źródła przychodu. Nie będzie mogła ona natomiast pomniejszyć podatku płaconego np. w układzie z przychodem z tytułu umowy zlecenia lub umowy o pracę. Ażeby podsumować straty mamy maksymalnie pięć lat, a kwota obniżenia podatku w którymkolwiek spośród tych lat nie potrafi być większa niż połowa wykazanej wcześniej kwoty straty.

Małżonkowie nie mogą rozliczać się razem

 

Istotna porada dla osób istniejących w układzie małżeńskim. Dochody osiągnięte z inwestycji na giełdzie, nie ograniczają ani nie skazują na ostracyzm prawa małżonków do wspólnego rozliczenia skarbowego. To wszystko dzięki wymienionemu wcześniej nie łączeniu dochodów giełdowych z dochodami spośród własnych źródeł. Tak jak wcześniej, są w stanie złożyć nierozłączne zeznanie podatkowe z tytułu dochodów z umowy o pracę. Dochodów giełdowych rozliczyć razem jednak nie można. Nawet jeżeli rachunek maklerski uwzględnia współwłasność, wszystkie zyski i koszty zostaną wydane i wykazane w odrębnych drukach PIT-8C. Oznacza to, iż każdy spośród państwa musi dostarczyć odrębne zeznanie podatkowe.

 

Jaki formularz?

 

Żeby rozliczyć się z podatku od przychodów giełdowych, wykorzystanie pitu 38 będzie nieodłączne. Dane niezbędne do zrealizowania tego formularza wysłane zostaną przez biuro maklerskie w formie druków PIT-8C. Każdy rachunek papierów wartościowych będzie wiązał się z odrębnym formularzem. W związku z tymże, jeśli jesteśmy kilka rachunków maklerskich, jesteśmy zmuszeni liczyć się z otrzymaniem kilku deklaracji. Informacje umieszczamy na druk pit 38 poprzez zsumowanie wartości spośród całych deklaracji domów maklerskich. Nie niesie to potężniejszych trudności niż przeprowadzenie standardowego dokumentu PIT-37.

Gdyby nie rozumiesz jak wypełnić pit 38 zachęcamy do zapoznania się z naszymi kolejnymi artykułami, w których szczegółowo określamy kiedy się za to zabrać. Tytułem krótkiego wprowadzenia, deklaracja składa się z dwunastu części (A-L), z czego ta wypełniana jest poprzez fiskusa. Do wykonania zeznania niezbędny będzie numer PESEL (od końca 2011 roku nie musimy korzystać z numeru NIP). Opis wypełniania każdej z części odpowiedzialny istnieje jeszcze na stronie Ministerstwa Finansów. Aby osiągnąć istotniejsze dane można oddać się do Krajowej Informacji Podatkowej (tel. 801 055 055, a dla telefonów komórkowych: 22 330 0330). W przypadku wątpliwości i wątpliwości dotyczących indywidualnych sytuacji podatnika, warto zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego.

Zobacz też! program pit 38

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>