Różnice w formularzu Pit 36 a Pit 37

Posted by on lut 15, 2014 in | 0 comments

Dużo rodzajów PIT powoduje, iż mnóstwo osób nie jest pewnych, która deklaracja ich obowiązuje. Co rusz pojawia się pytanie, jaka jest rozbieżność między pit 36 a pit 37 i jaki z nich należy przynieść do skarbówki.

Wypełniam PIT-37

Przepisy prawa z detalami określają, kto powinien użyć ten formularz przy składaniu deklaracji podatkowej. Wśród wykazanych osób są te, które osiągnęły dochody na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. z tytułu: wynagrodzeń również innych dochodów ze stosunku pracy, dochodów z działalności wykonywanej osobiście, emerytur i rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, stypendiów, zasiłków finansowych z ubezpieczenia społecznego, dochodów z praw autorskich i różnych praw majątkowych. Do ostatniej części kwalifikują się również jednostki, które nie pomniejszają dochodów o straty z lat ubiegłych, nie są obowiązane doliczać dochodów małoletnich dzieci, a ponadto nie prowadziły pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na uniwersalnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Ministerstwo Finansów zastosowało do pit37 objaśnienia w formie broszury. Z niej potrafimy się szczegółowo dowiedzieć, kto i na jakich zasadach powinien dokonać dokładnie ten formularz.

Dla kogo PIT-36?

Podobna broszura została przygotowana dla PIT-36 (i wielu różnych formularzy). Można się z niej dowiedzieć, iż dotyczy osób fizycznych, które: bez względu od liczby źródeł dochodów prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy użyciu skali podatkowej lub posiadały działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy użyciu skali podatkowej. Podatnicy zobowiązani do zastosowania formularza PIT-36 dochody mogli także osiągnąć z najmu, dzierżawy bądź z pozostałych umów o odpowiednim charakterze opodatkowane na ogólnych zasadach oraz ze źródeł położonych za granicą. Deklaracja ta będzie też wskazana w wypadku dochodów, od których obywatele byli zobowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, a jeszcze dla przychodów z pozostałych źródeł, opodatkowanych na uniwersalnych zasadach przy użyciu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek. Jak napisano w broszurze, formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla płatników opodatkowujących swoje zysków indywidualnie, jak i wspólnie z dochodami partnera albo w formie przewidzianej  dla osób wychowujących bez partnerów dzieci. Szczegóły dotyczące wspólnego opodatkowania małżonków są w tekście widocznym na stronie Ministerstwa Finansów.

Skąd wziąć formularz?

Najprościej będzie złożyć pit 37 online poprzez bezpłatne programy do obsługi PIT. Istnieje obecne najłatwiejszą metodę, aby w prosty i szybki sposób, bez wychodzenia z domu załatwić wszystkie formalności. Procedura jest bardzo prosta, a większa część programów udostępnia instrukcję krok po kroku, umożliwiającą to zagadnienie. Sporo osób jest pod wrażeniem, powstałego interaktywny pit 37 i możliwość uzupełniania informacji i korekty błędów na bieżąco. Plik wygląda prawie tak samo jak pdf, jednakże możemy wykonać go elektronicznie, a po skończonej edycji wydrukować. Jeżeli jednakże nie jesteśmy entuzjastami takich rozwiązań, wpisując w wyszukiwarkę hasło ‘ pit 37 pdf ’ będziemy mogli zdjąć i wydrukować pusty, zdolny do uzupełnienia druk. Potrzebuje to trochę większego nakładu pracy, a każdy błąd generować będzie potrzebę ponownego wydrukowania dokumentu i własnego uzupełniania od początku. Ostatnią, lecz pochłaniającą najwięcej pracy opcją jest odebranie wydrukowanego formularza (najlepiej wraz z kilkoma zapasowymi kopiami) bezpośrednio z najbliższego urzędu skarbowego. W identyczny sposób możemy wykonać większość innych druków w tym PIT-36. Pracodawcy, na których spoczywa obowiązek wystawienia pracownikom zaświadczenia o przychodach, także mogą wykonać pit 11 przez internet.

Elementarna różnica między tymi dwoma formularzami obowiązuje źródła ukazywania w nich przez podatników przychodów. Większość osób zajmować będzie dokument PIT-37, który weźmie pod uwagę fakt uzyskiwania przychodów z pracy bądź różnych źródeł, gdzie występuje osoba opłacająca wynagrodzenie oraz dająca zaliczkę na podatek. PIT-36 jest przydzielony do osób prowadzących pozarolniczą działalność finansową oraz działy specjalne produkcji rolnej, opodatkowane skalą podatkową na prawdach uniwersalnych.

Zobacz również! program pit

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>