Skuteczne rozliczenie z Pit 37

Posted by on sty 24, 2014 in Artykuły | 0 comments

W bytowaniu każdego, a co za tym idzie mającego dochody człeka, przychodzi jeden z najmniej cenionych momentów – rozliczenie podatkowe. Formalność nie jest jednak męcząca, jeżeli postępujemy wg paru kroków.

Grupa rozliczających się osób funkcjonujących na etacie frapować powinien tylko formularz pit 37. Jest stworzony wyliczeń podatku dochodowego dla osób fizycznych, które w minionym roku osiągnęły wpływy z tytułu wynagrodzeń płynących m.in. ze stosunku pracy. Pod niniejszą grupę podlegają podobnie zasiłki, stypendia czy emerytury. Niżej, w niewielu krokach proponujemy, jak bezboleśnie i ekspresowo rozliczyć się z obecnego podatku online.

Krok 1 -  Wybór programu do obsługi PIT-37

 Na początku należałoby odszukać w przestrzeni sieciowej oraz nabyć pojedynczy spośród sporej ilości przydatnych programów do wypełniania druku. Bezpłatny program pit można pobrać klikając na baner po lewej okolicy. Następnie przyjdzie zorganizować wszelkie konieczne załączniki. Ważne są dowód osobisty oraz formularze PIT-11 otrzymane od zatrudniających. Jeśli pragniesz strać się o ulgę na dziecko, niezbędny będzie jeszcze jego PESEL. Jeśli korzystasz z Internetu, dodatkowo potrafisz starać się o dofinansowanie. Przygotuj wiec rachunki za Internet z poprzedniego roku.

Warto wiedzieć, iż za pomocą Internetu można złożyć jeszcze niemało innych deklaracji skarbowych, w tym np. dokument vat7 ewentualnie PIT38. W tym materiale, będziemy się jednak zajmować wyłącznie sprawą PIT-37.

Krok 2 – Rozpoczęcie pracy z programem

Przewaga przydatnych aplikacji proponuje dwa tryby, jakie wybieramy zgodnie z własnymi preferencjami. Są to:

a) Formularz aktywny

b) Kreator PIT

Pierwsza propozycja, poświęcona jest dla osób doświadczonych, które zmierzają dopełniać PIT krok po kroku i posiadać kontrolę nad wszelkim jej fragmentem także porządkiem uzupełniania. Pozostała z kolei, zezwala początkującym podatnikom swobodnie uporać się z wyliczeniem. Wyposażona jest w błyskotliwy kalkulator, który pełniąc rolę chroniącego nad wszystkim przewodnika, odruchowo poprawia pola dokumentu i uzupełnia incydentalne błędy.

Krok 3 – wprowadzenie przychodów podatnika

Podatek za 2013 rok wypełniamy, począwszy od wprowadzenia danych osobowych. Następnie, nadchodzi okres na wprowadzenie wiadomości o dochodach. W większości przypadków, te miejsca będą wymagały używania formularza PIT-11, pobranego od pracodawcy albo innego płatnika (np. ZUS). Uzupełniamy więc niezapisane pola, mając z wiadomości z aktualnego dokumentu.

Na podstawie otrzymanego PIT-11 uzupełniamy następujące pozycje PIT-37:

a) przychód (poz. 37) b) koszty uzyskania przychodu (poz. 38), c) zaliczka pobrana przez płatnika (poz. 41) d) składki na ubezpieczenia społeczne (poz. 91) e) składki na ubezpieczenia zdrowotne (poz. 108).

Dochód (poz. 39) wypełniony pozostanie automatycznie.

Jeśli otrzymujemy wynagrodzenie od kilku zwierzchników wartość zysków należy podsumować. Całościowa liczba kosztów osiągnięcia dochodów nie może natomiast przekroczyć ustanowionych limitów.

Krok 4 – Ulgi podatkowe

Formularz PIT-37 pozwala na uwzględnienie ulgi z za dziecko i korzystnie z sieci. W wypadku dziecka, wystarczy dać jego numer PESEL, by system samodzielnie przekalkulował ulgę. Jeżeli jednak ubiegamy się o dofinansowanie wydatków Internetu, będą wskazane rachunki, zatwierdzające istotne koszty. Opłatę abonamentową wystarczy przeprowadzić wyłącznie za początkowy miesiąc. System samodzielnie udokumentuje resztę.

Krok 5 – Przekazanie 1% podatku

Jeżeli planujemy, 1% podatku może, zamiast do puli państwowej, przejść na konto wybranej poprzez nas partii użytku społecznego. Wystarczy wpisać jej numer KRS oraz nazwę, i na jej poczet pozostaną ofiarowane kapitały.

Bagatelizując ciężar opłaty dostatecznej kwoty, podatek za 2013 zostanie oddany w chwili, gdy zadeklarujemy się przekazać własną deklarację online do Urzędu Fiskalnego. Pamiętajmy jakkolwiek, że należałoby wydrukować sobie wersję dla siebie i pozostawić na etap pięciu lat.

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>