Umowa zlecenie – podatki

Posted by on lut 2, 2014 in Artykuły | 0 comments

Parafrazując nieco słynny cytat z Benjamina Franklina, prócz śmierci spodziewajmy się tylko podatków. Zniwelowanie dochodów nigdy będzie spotykać się z niczyim zadowoleniem. Rozliczania się z nich nie unikną też osoby mające umowę w formie umowy zlecenia. Poznajmy jakie podatki od umowy zlecenia należy uiścić.

Zaliczka na podatek dochodowy

Obywatel zobowiązany jest do wyceny i otrzymania zaliczki na podatek wyliczonej razem z standardową kwotą tj. 18%, po odliczeniu kosztów nabycia dochodów. Następnie, po zakończeniu momentu podatkowego, powinien on uwzględnić te informacje w PIT-4R oraz PIT-11. Następny z wyłonionych dokumentów zostaje nadany do podatnika. Obywatelowi pozostaje wypełnienie normalnego druku pit-37 z uwzględnieniem zsumowanych wartości z jakiegokolwiek uzyskanego PIT-11.

Umowa na mniej niż 200zł

Jeżeli umowa zlecenie jest postanowiona z osobą niebędącą zatrudnionym, obciążenie fiskalne zależne istnieje od wysokości kwoty wpłaty określonej w umowie. Gdyby jest ona mniejsza niż 200zł miesięcznie, będziemy mieć do czynienia ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Płatnik pobiera i prowadzi taki podatek bez zmniejszenia o koszty osiągnięcia zarobku. Po zamkniętym roku fiskalnym płatnik przedstawia wyłącznie PIT-8AR. Wykonawca nie wykazuje wtedy dochodów pobranych z tytułu umowy w zeznaniu podatkowym. Wszelkie programy do rozliczenia pit są w takim przypadku niezasadne. Jeżeli w umowie nie zarejestrowano konkretnej opłaty, natomiast opisano ją np. jako iloczyn godzin do przepracowania oraz kwoty za 1 roboczogodzinę, zaliczka na podatek dochodowy będzie wzięta pomijając fakt, czy podwykonawca jest pracownikiem płatnika czy nie.

Zwrot podatku

Szczęśliwie, podatki w Polsce nie muszą kojarzyć się wyłącznie z redukowaniem portfela. Mogą także miło zaskakiwać. Jeśli obywatel sfinansował znaczniejsze zaliczki, aniżeli obejmuje przynależny podatek, powstanie nadpłata, jaka będzie tworzyła zwrot. Na zwrot podatku mogą mieć również osoby, które w ciągu roku osiągnęły przychód niższy aniżeli suma wolna od podatku, czyli 3091 zł. Pozostanie im zwrócona cała suma. Jeżeli zyskali więcej, również mogą otrzymać zwrot za opłacone podatki 2013 ulgi są potem wpłacane do sumy ok. 550zł. Zwrot nadpłaconego PIT przesyłany jest na wyznaczony rachunek bankowy podatnika, a jeżeli nie posiada on konta realizowany w gotówce. Ponadto, w świadectwie rocznym wolno zawrzeć różnorodne ulgi, np. wydatki Internet albo darowizny na rzecz instytucji pożytku publicznego i odejmowane od podatku, np. pomoce na dzieci. Nie są one brane pod uwagę przy szacowaniu zaliczek na podatek w trakcie roku.

Umowa zlecenia, podobnie jak umowa o dzieło, jest podpisywana na zasadzie przepisów kodeksu cywilnego (art. 734 do 751), wyjątkowo, nie jak by się przypisywało kodeksu pracy. Pozwoli to na elastyczniejszą ustawę warunków pomiędzy stronami niż w przypadku tradycyjnych umów o posadę. Na forma rozliczenia ma wpływ m.in. to czy podwładny jest pracownikiem pracodawcy również na jaką opłatę opiewa zlecenie. Natomiast wysokość podatku dochodowego wynosi 18% lub 32%.

Okres dostarczenia zaświadczenia to 30 kwietnia b.r. Nie ma jednakże żadnych przeciwwskazań, żeby złożyć go wcześniej. Można na tym właśnie zyskać. Opłaca się wówczas zwłaszcza osobom, jakie wykazały nadpłatę podatku – osiągną wówczas zwrot wcześniej. Od okresu złożenia oświadczenia, Urząd Finansowy posiada 3 miesiące na wyregulowanie zwrotu. Im szybciej zestawione pozostanie świadectwo podatkowe, tym szybciej możemy spodziewać się kapitałów. Spełnioną deklarację PIT wolno bezpośrednio zanieść do urzędu skarbowego, przekazać elektronicznie lub pocztą. Termin oddania deklaracji pozostaje przydzielony: w pierwszym wypadku w dniu złożenia zeznania w urzędzie, w drugim – jest to data nadania, w trzecim – w dniu zdobycia zaświadczenia odbioru przez Urząd Skarbowy. Osoby, jakie mają niedopłatę podatku, również potrafią złożyć świadectwo wcześniej. Odraczanie czasu na ostatnią sekundę w niczym nie poskutkuje, natomiast zawsze lepiej mieć ten cel z głowy. Zobacz! program pit

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>