UPO niezbędne przy PIT online

Składanie PITów online jest naprawdę szybkie i wygodne, lecz nie można zapominać o UPO – dowodzie, że złożyliśmy zeznanie.

PIT online rośnie w siłę

W ubiegłych latach przeszło 1,5 miliona podatników wysłało zeznanie podatkowe w formie e-deklaracji. W 2014 r. przypuszczalnie będzie ich jeszcze więcej. Ludzie coraz chętniej używają internetu do załatwiania swoich spraw i interesów. Ale trzeba pamiętać, że wszyscy obywatele, którzy rozliczają się online, muszą wydrukować i zachować UPO.

UPO – niezbędny dokument

UPO to dokument poświadczający, że PIT 2013 został przez nas wysłany. UPO ma dokładnie taką funkcję, jak potwierdzenie nadania listu poleconego. Należy zachować je na dowolnym nośniku, jak też wydrukować i przechowywać przez 6 lat, aż do przedawnienia zeznania podatkowego.

UPO w formie papierowej

UPO nie jest potrzebne, kiedy nasz PIT ma formę papierową, którą zanosimy do urzędu. Można więc powiedzieć, że UPO to materialny zastępnik PITu. Lecz zawsze wygodniej jest wydrukować samodzielnie papier i schować go do szuflady niż iść do urzędu skarbowego z formularzem narażonym na liczne plamy i przebarwienia.

Nie ignoruj ważności UPO! Jeśli zdarzy się rzadka sytuacja, że ktoś podważy twoje zeznanie podatkowe w ciągu 6 lat, możesz przedstawić UPO jako dowód uczciwości.