Wiadomości. Rozlicznie roczne z pit

Posted by on kwi 15, 2014 in Artykuły | 0 comments

Do kiedy pity mają obowiązek pojawić się w urzędzie skarbowym? Jak przedstawia się terminarz pit 2013? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje deklaracji pit.

Ów termin tyczy się również składania załącznika pit o 2012. Pit 0 wybierają podatnicy, którzy czerpią z ulg i odliczeń od dochodu lub od podatku jak i dochodu, z wyróżnieniem odliczeń podatkowych. Pit o 2012 składa się łącznie z deklaracjami uprawniającymi na wykorzystywanie ulgi podatkowej. Załącznik ten dotyczy podatników, którzy składają pit 36, pit 37, pit 38. Pozostałe deklaracje nie przewidują odliczeń. Wypada przypomnieć, że małżonkowie rozliczający się razem, którzy we dwoje używają ulg i odliczeń podatkowych, są przymuszeni do złożenia wspólnego załącznika pit o. W przypadku małżeństw, które deklarują się pojedynczo, wymagane jest dostarczenie dwóch załączników, jeżeli każdy z małżonków korzysta z wariantu odliczenia. W grupie ulg, z których skorzystać mogą podatnicy, znajdują się:

 • Ulga dla dzieci – odliczana za każde małe dziecko, rozliczający musi być prawnym opiekunem dziecka, które nie skończyło 18 roku życia lub w dalszym ciągu się uczy (do 25 roku życia). Ulga naliczana jest proporcjonalnie względem liczby miesięcy, podczas których dziecko przebywało pod pieczą podatnika, znaczy to że za jeden miesiąc przynależy 1/12 kwoty ustalonej przez Ministerstwo Finansów.
 • Ulga za Internet – podlegają odliczeniu również wydatki związane z korzystaniem z internetu, podatnik musi wykazać, że dokonał opłaty, lecz nie jest nadal oczekiwana faktura VAT.
 • Ulga od darowizny – daje możliwość odpisania od dochodu opłat do 6% całego dochodu rocznego, podobnie jak w przypadku ulgi za Internet, podatnik koniecznie pokazuje dowód wpłaty na konto osoby lub instytucji obdarowanej.
 • Ulga dla krwiodawców – podobnie jak w wypadku ulgi od darowizny rozliczający odpisuje tu do 6% dochodu. Wartość oddanej krwi oblicza się mnożąc jej objętość oraz kwotę za 1 litr.

  Rozliczenie pit do kiedy mamy czas na złożenie zeznania?

  Rozliczenie roczne pit wypełniamy do ostatniego dnia kwietnia. Ten termin obowiązuje osób spłacających podatek według skali tudzież płatników podatku liniowego. Do tego czasu dostarczamy:

  • pit 36 – osoby które prowadzą działalność gospodarczą,
  • pit 36L - osoby, które wybrały liniową stawkę podatku,
  • pit 37 – pracownicy, którzy otrzymali od pracodawcy pit 11,
  • pit 38 – gracze giełdowi,
  • pit 39 – od nieruchomości.

  Dostarczając urzędowi formularz pit termin ostateczny formularza kończy się z ostatnią minutą 30 kwietnia. Podatnicy, którzy nie zdołają oddać deklaracji podatkowej w tym czasie, mogą otrzymać karę. Termin rozliczenia pit ma także znaczenie w sytuacji zwrotu z podatku. Im prędzej rozliczymy się z urzędem skarbowym, tym szybciej możemy otrzymać zwrot spłaconego podatku. Jest tak dlatego, że urzędy skarbowe w ciągu 3 miesięcy regulują należności z podatnikami, odliczane od dnia, kiedy rozliczenie podatkowe fizycznie wpłynęło do urzędu skarbowego.

Terminarz pit 2013

Aż do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym PIT składają - osoby fizyczne ze zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, oraz opodatkowane według karty podatkowej, osoby duchowne mające dochody z wpłat zyskanych w związku z obejmowaniem zawodu o charakterze duszpasterskim, objęte dochodowym podatkiem ryczałtowym od przychodów osób duchownych.

Do 30 kwietnia roku 2014 formularz okazać muszą – podatnicy naliczający podatek wedle skali podatkowej, o jakiej traktuje art. 27 ust. 1 ustawy PIT (pit 36, pit 37), podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą czy też działy specjalne produkcji rolnej określone 19% stawką według zasad określonych w art. 30c ustawy PIT, podatnicy uzyskujący dochody z pieniężnych kapitałów opodatkowanych wedle reguł wzmiankowanych w art. 30b ustawy PIT (pit 38), obywatele, którzy zyskali dochody z korzystnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w ciągu roku podatkowego, przejętych albo wybudowanych po dniu 31 grudnia 2008 r., określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8, ustawy PIT.

W terminie zakończenia deklaracji podatkowej PIT-36 - Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą traktowaną według skali podatkowej.

W czasie składania deklaracji podatkowych PIT-28, PIT-36, PIT-36L - Podatnicy realizujący pozarolniczą działalność gospodarczą, jakim właściwy organ podatkowy, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, wydał decyzję o zaakceptowaniu prawidłowości wyboru i prowadzenia metody ustalania ceny transakcyjnej między powiązanymi podmiotami.

Sprawdź! sii.org.pl

PIT 2014 formularze pit ulga na dzieci pit 37 PIT przez Internet Program do pit Formularz pit 36 odliczenia podatkowe PIT 36 Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>